Piątek 4 VIII 1944 r.

24.07.2014

Żoliborz

Około godz. 4.00 ppłk „Żywiciel” na czele 350–400 żołnierzy dotarł do zabudowań VII Kolonii WSM. Przed południem Niemcy zaatakowali ul. Słowackiego w kierunku pl. Wilsona, dostając się na wysokości ul. Suzina w krzyżowy ogień powstańców zgrupowań „Żmii” i „Żniwiarza”. W ciągu kilkunastu minut zginęło 19 z 26 żołnierzy wroga. Zdobyto 3 pistolety maszynowe, 16 karabinów, amunicję i granaty. Tego dnia ujawnił się, liczący 15 żołnierzy, żoliborski oddział AL na czele z por. Waldemarem Nerwińskim „Waldkiem”.

Warszawa

W całym mieście trwały zacięte walki. Popołudniu w Pałacu Blanka zginął od kuli niemieckiego snajpera Krzysztof Kamil Baczyński, żołnierz batalionu „Parasola” i wybitny poeta pokolenia kolumbów.

Świat

Wbrew rozkazom Johna Slessora, marszałka lotnictwa brytyjskiego (Mediterranean Allied Air Force) wykonano pierwsze zrzuty broni i amunicji dla powstańców. Z siedmiu samolotów polskiej 1586. Eskadry do Zadań Specjalnych i siedmiu brytyjskiego 148 dywizjonu lecących do Polski, cztery załogi – w ścisłej tajemnicy przed Anglikami – poleciały nad Warszawę. Wobec olbrzymich procentowo strat (35%) w trakcie całej operacji, loty do Polski zostały zawieszone do odwołania.